6 kosztownych nawyków kierowców, których można się łatwo pozbyć

6 kosztownych nawyków kierowców, których można się łatwo pozbyć

Pierwszym krokiem do bezpiecznej jazdy jest przestrzeganie przepisów. Jednak sprawa okazuje się nieco bardziej skomplikowana, a wszelkie omijanie niezdrowych nawyków na drodze może skutkować sporymi wydatkami.

Wszyscy chcemy, aby nasze pojazdy odwiedzały warsztat samochodowy jak najrzadziej. Istnieje kilka niezdrowych przyzwyczajeń, które z czasem mogą spowodować poważne usterki auta. Eliminując nawyki, możesz uratować skrzynię biegów, układ hamulcowy czy pompę paliwa. To oznacza, że pieniądze, które zaoszczędzisz na usługach mechanika, będą bezpiecznie ulokowane w Twojej kieszeni. W końcu… Nikt nie lubi nieprzewidzianych wydatków!

W tym artykule znajdziesz cenne informacje nie tylko dla flot firmowych, ale także dla każdego kierowcy, który jest ciekaw, co można poprawić i jak zaoszczędzić podczas jazdy.

 

Ignorowanie nieznanych dźwięków

Nieznane dźwięki wydobywające się spod maski samochodu są często powodem do żartów. Niestety nie ma powodów do śmiechu. Niektóre odgłosy przyciągają naszą uwagę bardziej niż inne. Na przykład dość powszechny problem wśród kierowców objawia się dźwiękiem twardego skrobania metalu o metal – sam opis brzmi niepokojąco, prawda? A co powiesz na syczenie spod maski? Czasami możemy nie być pewni, że coś usłyszeliśmy, ale należy zachować czujność. Ignorowanie takich odgłosów okazuje się naprawdę kosztownym nawykiem.

Jeśli usłyszysz podejrzany dźwięk, nie odpuszczaj i zainteresuj się nieprawidłowością. Podnieś maskę i sprawdź, skąd mniej więcej wydobywa się odgłos. Jeśli jest możliwość, zapytaj kogoś innego czy też to słyszy. Oczywiście, można to zbagatelizować i uznać za szum wiatru, ale należy pamiętać, że taka sytuacja to przypuszczalnie wczesny znak ostrzegawczy. Ciche syczenie zamieni się w gwizd, a Twoje światła dzienne na... Awaryjne. Ekipa TotalGPS mówi jednogłośnie – nie warto!

 

Opieranie dłoni na lewarku zmiany biegów

Takie zachowanie występuje najczęściej podczas długich tras. Powszechny zwyczaj może spowodować łatwe do uniknięcia uszkodzenia elementów ruchomych skrzyni biegów. Stały ciężar dłoni lub ramienia na lewarku wywiera nacisk na podzespoły w skrzyni biegów. Obciążenie przekładni powoduje niepotrzebną eksploatację, co bezpośrednio zmniejsza żywotność i może prowadzić do bardzo kosztownych awarii.

Chcesz przestać prowadzić w ten sposób, ale nie wiesz gdzie wygodnie podpierać dłoń? Pomyśl o tym, że w sytuacji zagrożenia zareagujesz o wiele wolniej, niż jeśli trzymałbyś obie ręce na kierownicy. Warto zachowywać bezpieczeństwo na drodze na każdy możliwy sposób.

Przeczytaj także: Lokalizator GPS dla floty firmowej – co zyskasz?

 

Przekroczenie obrotów… Zwłaszcza gdy świeżo odpalisz silnik

W zimie pojazdy nie nagrzewają się tak szybko, jak w sezonach wakacyjnych. Nowsze pojazdy z układami wtrysku paliwa są w tej sytuacji o wiele mniej awaryjne, niż starsze modele, jednakże rozsądne jest, aby nie kusić zimnych podzespołów pojazdu. Warto pamiętać o zjawisku rozszerzalności cieplnej oraz że samochód działa najlepiej po osiągnięciu optymalnej temperatury pracy. Poświęcenie kilku minut na rozgrzanie silnika będzie naprawdę dobrym pomysłem. Nie ma co się śpieszyć, zwłaszcza jeśli pojazd może na tym ucierpieć.

 

Jazda na rezerwie

Teoretycznie bardzo łatwo zrezygnować z tego nawyku, ale… Z drugiej strony mało kto próbuje. Pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu i wyrwania się z tego toksycznego przyzwyczajenia jest zmiana myślenia. Należy zaakceptować fakt, że nie oszczędzisz ani grosza tankując później, jest nawet odwrotnie – możesz dużo zapłacić. Na dnie zbiornika paliwowego osiadają zanieczyszczenia. Z biegiem czasu jest ich coraz więcej. Problem dotyczy nie tylko starych samochodów, ale także nowszych modeli. Podczas jazdy na rezerwie, te zanieczyszczenia (w tym woda) mogą przedostać się do pompy paliwowej i silnika, a to ostatnia rzecz, jaką chcemy dla naszego samochodu.

Mechanicy zalecają, aby nigdy nie uruchamiać samochodu, gdy w zbiorniku nie ma paliwa, lub jest go bardzo mało. Kiedy zauważysz świecącą się kontrolkę paliwa… Zatankuj. Dla siebie, dla przyszłych pasażerów i przede wszystkim dla swojego samochodu.

 

Kosztowne nawyki hamowania

Hamulce są jednymi z priorytetowych spraw, jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Gdziekolwiek jedziesz, cokolwiek się stanie – musisz mieć możliwość zatrzymania się. Alternatywne sposoby zatrzymania się pojazdu mogą… Okazać się tragiczne.

Istnieją 2 najważniejsze przyzwyczajenia kierowców, których można się pozbyć niezależnie od tego, jak i kiedy hamujemy.

 

Nadmierne hamowanie podczas zjazdu

Hamowanie w sytuacjach koniecznych jest sprawą oczywistą, jednakże czynność ta podczas zjeżdżania ze wzniesienia okazuje się częstym i kosztownym nawykiem podczas jazdy.

Aby utrzymać stałą prędkość, należy dodawać gazu, dopiero kiedy znajdziemy się na podjeździe wzniesienia. Przy spadku obrotów rekomendowana jest redukcja biegu, ponieważ zmniejszy ona obciążenie silnika oraz pomoże kontrolować prędkość. W razie niechcianego rozpędzania się pojazdu podczas zjazdu należy znów zredukować bieg. Jeśli okaże się, że i tak jedziesz ze zbyt dużą prędkością, delikatnie zahamuj, aby spowolnić pojazd, ale nie naciskaj pedału hamulca więcej, niż jest to potrzebne.

 

Nagłe i ostre hamowanie

Nagłe i ostre hamowanie często jest przyczyną rozproszenia, a to… Zły znak. Oba zachowania są nawykami, za które możemy słono zapłacić. Skupiony kierowca, który obserwuje drogę ma więcej czasu na reakcję w razie niebezpiecznej sytuacji. Może łatwo i bezpiecznie wykonać manewr skrętu, aby ominąć potencjalną przeszkodę, albo stopniowo zwalniać, zamiast hamować w ostatniej sekundzie. Przełamanie nawyku ostrego i nagłego hamowania opłaca się mniejszą liczbą napraw, wymian hamulców i – przede wszystkim – zapewnieniem sobie o wiele mniejszych szans na kolizję.

 

Miej swoje nawyki pod kontrolą i oszczędzaj pieniądze

Dzięki lokalizatorom GPS możesz z łatwością monitorować zachowania kierowców. Dopilnuj, aby Twoi pracownicy poprawili jakość swoich umiejętności jazdy, kontrolując prędkość, zużycie paliwa, hamulców… I wiele, wiele więcej!

Lokalizatory GPS zbierają cenne dane na temat kierowcy, tworząc proste w odczycie raporty. Między innymi, można się z nich dowiedzieć o stylu jazdy i niebezpiecznych sytuacjach na drodze podczas użytkowania auta. Korzystanie z nich poszerza wiedzę oraz generuje większe osiągi, mniejsze koszty paliwa i znacznie poprawia bezpieczeństwo osób użytkujących pojazd.

 

Czy warto?

Zamontowany w samochodzie lokalizator GPS jest furtką do efektywniejszej, tańszej podróży. Intuicyjna obsługa, jak w przypadku urządzeń z oferty TotalGPS pozwoli w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, a raporty danych niezaprzeczalnie zoptymalizują Twój biznes, sposób jazdy i... Wydatki!

 

Skorzystaj z oferty TotalGPS już dzisiaj i przenieś kontrolę na wyższy poziom. Od prywatnych samochodów, aż po flotę firmową – nadzoruj wszystkie aspekty jazdy za pomocą przyjaznego interfejsu. Nasze lokalizatory GPS zabezpieczają i lokalizują samochód w każdych warunkach drogowych. Innowacyjny system sprosta wysokim oczekiwaniom, a spersonalizowane raporty oraz precyzyjne historie przebytych tras pomogą usprawnić prowadzenie i panowanie nad każdym pojazdem. Sprawdź ofertę

Powrót

 

 

 

Nie jesteś pewien?
Umów się na prezentację!

Poznaj wszystkie korzyści monitoringu pojazdów podczas jednego krótkiego spotkania on-line.
 

Umów się na prezentację